Reklam
Reklam
Said Çetintaş

Said Çetintaş

Said ÇETİNTAŞ

Başkan

06 Mart 2021 - 02:32 - Güncelleme: 06 Mart 2021 - 12:11

Kafamda uzun lafın kısası diye başladığım bir sosyal medya paylaşımıydı, fakat karşıma bir köşe yazısı olarak çıktı.

Pandeminin kahramanları, cefakar, fedakar sağlık çalışanlarının Samsun halkını uyarmak amaçlı başlattığı Benim Rengim Mavi tagına, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yaptığı paylaşım belki de yıllar sonra üniversitelerde Tez konusu olarak verilecek türden.

PANDEMİ !

Türkiye'de birçok Belediyenin vatandaşı bizzat arayarak su ve elektrik faturalarını ödediği, birçok belediyenin de projelerle ihtiyaç sahiplerinin faturalarını ödettiği pandeminin ağır şartlarında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak suya, ulaşıma yüzde 50 den fazla zam yapan Türkiye'de tek Başkan.

Türk Milleti ve Samsun halkı dünyayı etkisi altına alan, belki de 500 yılda bir gerçekleşmesi muhtemel bir salgınla ve yaşamıyla imtihan olurken. FOX TV'de sabah programına katılan, on binlerce 1923 tarihli ''Hakimiyeti Milliye'' gazetesi bastırdım, bunu da tüm Türkiye'ye bedava dağıtacağım diyerek Milletin aklıyla alay eden bir Başkan.


Elli günü aşkın kısıtlama günlerinde Devlet vatandaşına destek amaçlı 1.000 TL gönderdiği dönemlerde suya zam yaparak, kısıtlamada evde olan vatandaşa ortalama 50 günlük su kullanım bedeli olarak 300 TL fatura gönderen, vatandaşa destek olacağına verilen 1.000 TL'nin 300 TL'sine talip olan bir Başkan.


Önlemler, kurallar, bilgilendirmeler, denetimler hat safhada olduğu bir dönemde. Tramvaylarda, otobüslerde tedbir almayarak, her gün ulusal ve yerel gazete manşetlerine ''Samsun Halkının Ölüme Yolculuğu'' başlıklarıyla gündeme gelen bir Başkan.

MASKE MESAFE TEMİZLİK !

Pandeminin zor dönemlerinde, Devletimiz Kurumlar ve kuruluşlar vasıtası ile vatandaşın mağdur olmaması adına Maske dağıtımı yaparken. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak naylon, yüzde durmayan, telsiz maskeleri dağıtıp insan sağlığını tehlikeye attıran bir Başkan.

İki kişinin yan yana gezmesine müsaade edilmediği, mesafenin öneminin vurgulandığı dönemlerde ve hala binlerce kişinin akın ettiği halk pazarlarında tek bir önlem dahi almayan, çaba harcamayan bir Başkan.

Pandemi kurullarında görev alan Profesörlerin her gün defalarca TV ekranlarına çıkarak vatandaşlara el ve yüz temizliğinin önemini anlatıkları, bol su kullanımının yanı sıra kıyafetlerinde sık sık yıkanmasını vurguladıkları bir dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı'nın ise ''SAMSUN DİKKAT SUYUN KESİLEBİLİR'' paylaşımının, şehirde ve Türkiye'de şaşkınlığa ve soru işaretlerine sebebiyet verdiği bir Başkan.

Vatandaşın büyük bir bölümünün pandemi kurallarına harfiyen uyduğu, kısıtlama kararı olmadığı halde evinde kalarak kendini ve başkalarını riske atmadığı dönemlerde vefa guruplarının, polislerin, jandarmaların canını dişine takarak vatandaş sokağa çıkmasın diye alışveriş dahil bir çok ihtiyacın karşılandığı o anlarda. ''Samsun Büyük Şehir Belediyesi olarak Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında belediyenin işlettiği plajlarında tarihin doluluk oranı ile rekor kırdık'' paylaşımları ve videoları çekerek vatandaşı dışarı çıkmasına teşvik eden bir Başkan.

Türkiye'de neredeyse tüm Belediyelerinin günlük olarak halkın en fazla temasta bulunduğu bulaş riskinin fazla olduğu dolmuş, taksi, minibüsleri. Ayrıca Polis, Jandarma, Sağlık ekibi araçları ile ambulansları her sefer sonrası dezenfektesini yaparken Samsun'da Büyükşehir olarak tek aracı dahi dezenfekte etmeyen bir Başkan.

Pandemi kurulu kararını hiçe sayarak pandeminin en ağır şartlarında halk konserleri düzenleme kararı alarak on binlerce kişiyi bir araya toplama planlarını yapan, akabinde de on binlerce kişiye mesaj atarak halk konserine davet eden ama sağduyulu vatandaşların şikayeti ve baskısı ile son anda facianın önüne geçildiği, amacının ise ne olduğunun hala tartışılarak kamuoyunun takdirine bırakılan bir Başkan.


Haber için ! Çok az sayıda ihtiyaç sahiplerine 70 TL değerinde erzak gönderen ve 70 TL'lik erzak gönderdiği aynı eve bir gün sonra 120 TL'lik su faturası gönderen bir Başkan.

Türkiye'nin neredeyse tüm illerindeki Belediyeler, Kovid -19 tanısı konulan vatandaşların temassız evlerine ulaşımı için İllerin Sağlık Müdürlükleri ve hastanelerinin bünyelerinde hizmet etmek amaçlı araç desteği verdiği ama Samsun'da Büyükşehir Belediyesi olarak tek bir aracın dahi tahsisini sağlamadığı bir Başkan.

Samsun'un kırmızı oluşundan dolayı tüm Samsun teyakkuza geçmiş Vali, Kaymakamlar, Emniyet Müdürü, Sağlık İl müdürü gibi şehrin üst düzey yöneticileri mesai gözetmeksizin Pandemiye savaş açmışken, hafta içinde tüm Samsun halkını Ladik ilçesinde bulunan Akdağ kayak merkezine davet eden bir başkan.


11 aylık pandemi döneminde neredeyse hiçbir şey yapmayan, yapmamakla da birlikte insanların aklıyla ve Samsun halkıyla alay eden. Yaptığı paylaşımla da tek suçlu vatandaşmış gibi kurallara uymaya davet etiği işte o vahim, trajikomik paylaşım: ''Koronavirüsün Rengi Kırmızıyla; Sağlığın Rengi Mavi Arasındaki Mücadelede Benim Rengim Mavi ‘de Önlemlere Uy, Aile ve Taziye Ziyaretlerine Ara Ver! Senin İçin Mücadele Eden Sağlık Çalışanlarının Emeklerini Boşa Çıkarma! Samsuna Mavi Yakışır. Hedef Mavi Samsun.''

Daha neler neler...
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tarık
    1 yıl önce
    Daha düne kadar partimizden nemalanan il başkanlarımızın peşinden ayrılmayan sözde basın adı alyında cukkalar yapan daha neler neler?