Terörle mücadele konusunda azimli, kararlı olduğumuzu, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini belirttik.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Ukrayna Limanlarındaki Tahıl Gemilerinin Tahliyesi İçin İstanbul’da Bir Harekât Merkezi Kurulması Konusunda Genel Anlayış Birliği Var.”

Terörle mücadele konusunda azimli, kararlı olduğumuzu, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini belirttik.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Ukrayna Limanlarındaki Tahıl Gemilerinin Tahliyesi İçin İstanbul’da Bir Harekât Merkezi Kurulması Konusunda Genel Anlayış Birliği Var.”

Terörle mücadele konusunda azimli, kararlı olduğumuzu, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini belirttik.
23 Haziran 2022 - 20:15

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mecliste gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Türk-Rus askerî heyetlerinin Moskova'da yaptığı görüşmeyi hatırlatarak tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan "tahıl koridoru" ile ilgili sorusu üzerine Bakan Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "gıda krizinin" çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.

Türkiye'nin Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerinin açık şekilde devam ettiğini aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:

"Barışın, huzurun gelmesi, ateşkesin sağlanması için her düzeyde gayret göstermeye devam ediyoruz. Son olarak yaptığımız görüşmelerde kamuoyunun 'kırmızı hat' olarak adlandırdığı bir çalışma oldu. Birer arkadaşımızı bu konuda görevlendirdik. Onlar sürekli temas sağladılar. 1 Haziran'da Türkiye'ye askerî bir heyet geldi, Bakanlığımızda heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Bunun da devamı olarak 21 Haziran Salı günü bir heyetimiz Moskova'ya gitti. Görüşme olumlu, yapıcı şekilde gerçekleşti. Karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Hem bölge hem de Rusya ve Ukrayna için yararlı olabilecek konuları arkadaşlarımız masaya koydu."

Ukrayna, Rusya ve BM ile görüşmelerin devam ettiğini bildiren Bakan Akar, "Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl gemilerinin emniyetli şekilde ulaşımlarının sağlanması için yapılması gerekenler de görüşüldü. Bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedildi. İstanbul'da bir harekât merkezi kurulması konusunda genel bir anlayış birliği var." diye konuştu.

Türkiye ve BM'den beklentilerin, Rusya'nın, Ukrayna'nın yapması gerekenlerin görüşmelerde ele alındığını belirten Bakan Akar, "Arkadaşlarımız görüşmeden memnun şekilde ayrıldı hatta jest olarak 'Azov Concord' isimli Türk gemisinin Ukrayna'nın Mariupol limanından ayrılabileceğine yönelik de bilgi verildi." dedi.

TARAFLARIN TÜRKİYE’YE CİDDİ BİR GÜVENİ VAR

Bu konuda olumlu gelişmelere yönelik beklentisini dile getiren Bakan Akar, "Önümüzdeki günlerde Ukrayna ile yapacağımız, bununla birlikte BM yetkilileri ile yaptığımız temaslar var. Bunların sonunda olayı bir noktaya getirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde somut adımlar atılabileceğini, olumlu gelişmeler olabileceğini değerlendiriyoruz. Geldiğimiz noktada tarafların olaya olumlu baktığını görüyoruz. Bu konuda beklentimiz olumlu. Beklentimiz, bir an önce tahıl yüklü gemilerin limanlardan emniyetli ayrılması, güvenli bir seyri müteakip hedeflerine emniyetli bir şekilde varmaları. Bunun için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı öncesi bu konuda olumlu bir gelişmenin olup olmayacağına yönelik soru üzerine Bakan Akar, "Burada birçok aktör var. Gelen bilgiler, yaptığımız çalışmalara göre olumlu yönde ilerliyoruz." dedi.

"Ukrayna gerekli adımlar için bir garantörlük mü bekliyor?" sorusu üzerine Bakan Akar, "Burada savaşan iki taraftan bahsediyoruz. Herkes her türlü olasılığı, ihtimali düşünüyor. Biz de kolaylaştırıcı rol üstlenmiş bulunuyoruz. Arkadaşlarımız taraflarla konuşup istenmeyen bir durum oluşmadan işin planlandığı şekilde gerçekleşmesi için çalışıyorlar. Türkiye kendisine düşen görevleri yerine getiriyor. Tarafların Türkiye'ye ciddi bir güveni var." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, insani yardım ve tahliye amacıyla gönderildiği Ukrayna'da kalan TSK'ya ait iki uçağa ilişkin soruya ise "Bu konuda hem Rus hem de Ukrayna tarafında ciddi ilerleme oldu. Beklentilerimizi kendilerine ifade ettik, bazı görüşlerimizi kabul ettiler. Bu konuda tarafların da yapılabilecekleri konusunda bizimle iş birliği anlayışında olduklarını gördük." karşılığını verdi.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI BEN WALLACE’IN ZİYARETİ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın ziyaretine ilişkin soru üzerine de Bakan Akar, "İngiltere Savunma Bakanı ile olumlu, kapsamlı, faydalı, yapıcı görüşmeler gerçekleştirdik." diye konuştu.

Hem ikili ilişkiler, hem NATO'daki faaliyetler hem de bölgesel konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Bakan Akar, "Birçok konuda anlayış birliğimiz olduğunu gördük. Bu da bizim açımızdan sevindirici oldu. Savunma sanayi konusunu da ele aldık. Birlikte yaptığımız çalışmaların daha da hızlanması, gelişmesi konusunda mutabık kaldık. Askerî eğitim iş birliği konusundaki çalışmalarımız, tatbikatlarımız var. Bunları da daha ileri götürmek için yapılması gerekenleri gündeme getirdik." açıklamalarında bulundu.

Görüşmede Karadeniz ve Ukrayna'daki gelişmelerin de ele alındığını belirten Bakan Akar, "Bizim ve kıyısı olan ülkeler için Karadeniz'in istikrarı çok önemli. Buranın rekabet alanına çevrilmemesini, Montrö'nün getirdiği çerçevede bölgedeki barışın, istikrarın, huzurun devam ettirilmesini, buna uyum sağlanmasını, bu konudaki faaliyetlerin, hareketlerin dikkatli olması gerektiğini konuştuk. Ukrayna'daki insani durumun giderek kötüleştiğini, bölgeye bir an önce barış ve huzurun gelmesi için ateşkesin olması konusunu vurguladık." diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunun da gündeme geldiğini aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:

"Terörle mücadele konusunda azimli, kararlı olduğumuzu, terörü bitirmek için faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımızı, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini belirttik. İsveç, Finlandiya bağlamında da bunu vurgulayarak hassasiyetimizi dile getirdik. Bunun önemli olduğunu belirttik. Bu konudaki beklentilerimizin neler olduğunu açık ve net şekilde ortaya koyduk."

YORUMLAR

  • 0 Yorum