Yeni Akit Gazetesi'nin Özel Haberine göre: ''Müslümanlara ve İslami değerlere hasım olan CHP'nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladığı Cevat Öncü’nün 1997 yılından bu yana “Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’na bağlı “Evrim Locası” üyesi bir mason olduğu ortaya çıktı.
CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü’nün ‘Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’na bağlı ‘Evrim Locası’na girdikten sonra, 2001 yılında kurulan ‘Şafak Locası’na da kabul edildiği öğrenildi. Cevat Öncü, ‘Şafak Locası’nda üst düzey görevler almasının ardından “Üstad Mason” olarak 2004 yılında daha yüksek bir göreve getirildi. Sadece Samsunluların üye olduğu Şafak Mason Locasında “Üstad Hasenat Emini” olarak da görev yapan Cevat Öncü’nün Mason Locasında şu an ne görev yaptığı bilinmiyor.
![](https://www.surmansethaber.net/images/chp%20cevat%20%C3%B6nc%C3%BC.png)