Reklam
Reklam

SINIRLARI AŞAN FESTİVALİN KAZANANLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, coşku ve heyecanın hakim olduğu TEKNOFEST Azerbaycan’da dereceye giren 16 takıma ödüllerini verdi.

SINIRLARI AŞAN FESTİVALİN KAZANANLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, coşku ve heyecanın hakim olduğu TEKNOFEST Azerbaycan’da dereceye giren 16 takıma ödüllerini verdi.

SINIRLARI AŞAN FESTİVALİN KAZANANLARI
29 2022 - 10:26

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'de düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan'ın Seçkin Gözlemci Günü’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki konuşmasında, can Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'nde katılımcılarla beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi. "Hazar'ın incisi Bakü'de bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'i gerçekleştiriyoruz.” diyen Erdoğan, her hususta olduğu gibi savunma sanayinde de gençlerin birikimine, enerjisine, azmine, gayretine güvendiklerini kaydetti. Erdoğan, TEKNOFEST’in bu güvenin sembolü bir etkinlik olduğunu kaydetti.
 

HEYECAN VE GURUR
TEKNOFEST’i yurt dışında ilk defa can Azerbaycan’da düzenlemenin heyecanı ve haklı gururunu paylaştıklarını dile getiren Erdoğan, “Azerbaycan gençliğinin becerilerini, yeteneklerini sergilemesi ve geliştirmesi için burası önemli bir platform özelliği taşıyor. TEKNOFEST yarışmalarında çalışmalarıyla dereceye giren siz gençlerimiz yarının insansız hava araçlarını, yapay zekalarını, dijital teknolojilerini üreten ve geliştiren bilim insanları olacaksınız. Azerbaycan'la birlikte daha nice projelerde gençlerimize yeni ufuklar açmayı ve milli teknoloji hamlemizi birlikte gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.


ÇIĞIR AÇACAK ATILIMLAR
Türk dünyasının, en yeni teknolojileri üretecek genç nesillerle çığır açacak atılımlar gerçekleştireceğine yürekten inandığını kaydeden Erdoğan, “TEKNOFEST kuşağı, bugüne kadar Türkiye'de son derece güzel projelere imza attı. Azerbaycan'da da aynı başarıyı yakalayacağımızdan şüphe duymuyorum. Türk Devletleri Teşkilatı'nın da bu tür platformlarda temelleri atılacak yeni ve daha büyük iş birlikleriyle ortak geleceğimizde daha etkin bir konuma erişeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.


UZAY VE HAVACILIKTA YAKIN İŞ BİRLİĞİ
Her alanda olduğu gibi uzay ve havacılık alanında Azerbaycan ile yakın iş birliği içinde olacaklarını anlatan Erdoğan, "Türk Devletleri Teşkilatı kapsamında kardeş ülkelerimizdeki uzay ajansları ve ilgili makamlar bir araya geliyorlar. Vakit artık bu topraklarda başarı, barış ve kalkınma hikayesi yazmanın vaktidir.” dedi.
 

TEŞEKKÜR ETTİ
Festivalin gerçekleşmesine katkıda bulunan Azerbaycan makamlarının yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfı yönetimine, diğer kurumlara, katılımcı gençlere ve emeği geçenlere şükranlarını sunan Erdoğan, TEKNOFEST Azerbaycan'ın hayırlı olmasını diledi.
 

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN’IN BİRLİĞİ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Türkiye ile Azerbaycan'ın birliği, halklarımız için başlıca yol haritasıdır. Bölge ve dünya için de çok önemli etkendir. Türkiye ve Azerbaycan, ne kadar inançla birlikte adımlarsa bölgemizde barış ve istikrar o kadar güçlü olacaktır.” dedi.


MEMLEKETİNİZİ SEVİN
Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, gençlerin, yaptıkları işlerde ısrarcı olmaları gerektiğini kaydederek, “Sevgili gençler, memleketimizi sevmekten asla vazgeçmeyin. Memleketinize, insanlarınıza fayda sağlamayan işlerin kalıcı olmayacağını bilin.” diye konuştu.
 

“TEKNOFEST” MOTTOSU
TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, yola çıkarken "bir uşak gelsin, bir tayyareye değsin, belki o ülkelerimizi müdafaa edecek insansız hava araçlarını, tayyareleri hazırlayacak" diye anlatmaya çalıştıkları TEKNOFEST'in mottosunun artık zihinlerde yer ettiğini belirterek, "Bundan sonra bize düşen Türk uşaklarının yolunu açmak için durmadan çalışmaktır.” şeklinde konuştu.


DERECEYE GİREN TAKIMLAR ÖDÜLLERİNİ ALDI
Konuşmaların ardından üzerlerinde TEKNOFEST montu bulunan Erdoğan ve Aliyev, etkinlik alanında birbirlerine sarıldı. Daha sonra, Erdoğan, Aliyev ve Sancar, TEKNOFEST Azerbaycan'ın yarışmalarında dereceye giren 16 takıma ödüllerini verdi. Selçuk Bayraktar, Erdoğan ve Aliyev'e plaket, Sancar'a da hediye takdim etti.
 

AKINCI’YA İMZA
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev, TEKNOFEST alanındaki silahlı insansız hava aracı Akıncı önünde fotoğraf çektirdi ve Selçuk Bayraktar'dan hava aracıyla ilgili bilgi aldı. Daha sonra liderler, Akıncı'ya imzalarını attı. Erdoğan ve Aliyev, alanda sergilenen hava araçları Cezeri ve Orbiter hakkında da bilgi aldı.


İKİ LİDER, TEKNOFEST ALANINI ZİYARET ETTİ
İki lider, TEKNOFEST alanını ziyaret ederken, Bayraktar TB2 de uçuş yaparak havadan görüntü kaydetti.


TÜRK YILDIZLARI VE SOLO TÜRK NEFESLERİ KESTİ
Daha sonra Erdoğan ve Aliyev, Azerbaycan Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Türk Yıldızları ve Solo Türk ekibinin akrobasi gösterisini izledi. Gösteri sırasında etkinliğe katılan bakanlar da TEKNOFEST pozu vererek fotoğraf çektirdi.


MİNİKLERİN BULUŞMA NOKTASI
Azerbaycan 7'den 70'e birçok ziyaretçiye ev sahipliği yaparken, TÜBİTAK'ın çocuklara yönelik etkinlikleri de teknoloji ve uzay meraklısı miniklerin buluşma noktası oldu.


KİMLER KATILDI?
Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Efkan Ala ve Ömer İleri, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Şamil Ayrım ve Mihrimah Belma Satır, MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da katıldı.

  • 0