EXPO 2021 HATAY'DA!

Hatay, dünyada Olimpiyat Oyunları ve FIFA Dünya Kupası’nın ardından üçüncü büyük organizasyon kabul edilen EXPO’yu, Antalya’dan sonra Türkiye’ye getiren ikinci şehir olmak için geri sayım yapıyor.

EXPO 2021 HATAY'DA!

Hatay, dünyada Olimpiyat Oyunları ve FIFA Dünya Kupası’nın ardından üçüncü büyük organizasyon kabul edilen EXPO’yu, Antalya’dan sonra Türkiye’ye getiren ikinci şehir olmak için geri sayım yapıyor.

EXPO 2021 HATAY'DA!
14 Ocak 2022 - 23:00 - Güncelleme: 14 Ocak 2022 - 23:06

Botanik EXPO’su kapsamında Hatay hem değerlerini dünya ülkelerine tanıtacak hem de çeşitli ülkelerin kendi bahçe kültürlerini tanıtmalarına aracılık edecek. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ile yaptığı görüşmelerin ardından, Hatay Botanik EXPO’sunun açılışı 1 Nisan 2022’de yapılacak. 

Dev fuar için Avustralya ve Çin gibi ülkelerden şehirlerle rekabet edildi. Expo 2021 Hatay için hazırlanan alanlar Hatay’a çok uzun yıllar hizmet verecek. 

Antakya'da 220 dönüm, İskenderun’da 100 dönüm olmak üzere iki ayrı bölgede toplam 320 dönümlük bir alan üzerine inşa edilen fuar alanının yapımı tamamlandı. Expo 2021 Hatay projesi yerel/bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeydeki ortakları kapsayacak bir organizasyona sahipt. Bu önemli organizasyonda bölgenin çeşitli sosyo-kültürel, tarihi ve gastronomi alanlarındaki zenginliklerine değinirken aynı zamanda projenin asıl konsepti olan ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasının altyapısını oluşturan tıbbi ve aromatik bitkiler de dahil olmak üzere bölgenin tüm zengin doğal florasını dünyaya tanıtma imkânı verecek. 

EXPO Antakya alanında bulunan yapılar: 
Hatay bölgesinde iz bırakan 13 medeniyetin bitkisel ve kültürel özelliklerini temsil eden yaklaşık 9000m2 alana sahip Medeniyetler Bahçesi. 

Türkiye'deki şehirlerin kültürlerini kendi bahçecilik pavilyonlarında sergileme fırsatı bulacakları yaklaşık 10000 m2 alana sahip 13 adet Ulusal Şehir Bahçeleri. 

 İlimizin zengin bitki biyo çeşitliliğini ulusal ve uluslararası düzeyde etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlayacak 1000 m2 kapalı alan, 1500 m2 açık alana sahip Bitki Müzesi ve Doğal Bitki Bahçesi. 

Hatay'ın zengin endemik ve tıbbi aromatik bitki florasını gösteren yaklaşık 615 m2 alana sahip Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi.

Katılımcılar için açık ve kapalı sergi alanları. 
Bölgeye ait çeşitli bitki ve çiçeklerin (Kesme Çiçek- Süs Bitkisi ve Fidancılık) sergileneceği Hortikültür Sera Alanları, UNESCO Yaratıcı Şehirler ağında yer alan başta Hatay ilinin olmak üzere Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yer alacak olan katılımcıların kendi mutfak kültürlerini sergileyebilecekleri Gastronomi Köyü. Konser ve etkinliklerin organize edilebileceği 3500 kişilik Amfi Tiyatro. 

  Hatay'ın geleneksel sanat ve zanaatlarının sergilenebileceği 21 atölyenin bulunduğu Sanat ve Kültür Sokağı. 

   Antakya'nın Defne İlçesinde kent meydanı çalışmaları sırasında keşfedilen arkeolojik kalıntıların Expo alanına taşınarak açık hava müze niteliğindeki yaklaşık 9000 m2 alanda sergilenebileceği Arkeopark Alanı. 
  Hatay'ın tarihten gelen mozaik kültürünü yansıtan yaklaşık 1.600 m2 büyüklüğündeki Varoluş Mozaiği çalışması. 

  Çocukların duyusal ve bilişsel zekâlarının gelişmesi, sosyal çevre bilincinin oluşması ve aralarındaki iletişimin artırılması amacıyla Expo 2021 Hatay projesi kapsamında yaklaşık 3500 m2 alana sahip Çocuk Oyun Alanaları. 

  Yaklaşık 2800 m2 alana sahip Biyolojik Gölet.

EXPO İskenderun alanında bulunan yapılar:
  Expo projesi kapsamında, Expo öncesi, Expo süresi ve Expo sonrasında 6 ay boyunca gece gündüz birçok etkinliğin yapılacağı yaklaşık 7000 m2 alana sahip Expo Meydanı. 

  Uluslararası anlamda projede yer alacak resmi katılımcıların kendi konseptlerine göre tasarlanmış 15 adet yaklaşık 11400 m2 alana sahip Uluslararası- Şehir Bahçeleri. 

  Resmi katılımcıların kendi ülkelerindeki mutfak kültürlerini tanıtabilecekleri yaklaşık 8200 m2 alana sahip Uluslararası Gastronomi Merkezi. 
  Bölgenin çeşitli bitki ve çiçeklerinin sergileneceği Botanik Bahçesi. 

  Özel katılımcılar için yaklaşık 4500 m2 alana sahip açık sergi alanları. 

  Çocukların fiziksel koordinasyonlarını yapabilecekleri, rekreasyon gibi bolca keyifli ve verimli vakit geçirebilecekleri, sosyal ve duyusal gelişimlerini desteklemelerine yardımcı olacak yaklaşık 1500 m2 alana sahip çocuk oyun alanları.

  Konser ve etkinliklerin organize edilebileceği 10.000 kişi kapasiteli Açık Hava Konser Alanı.

  Expo 2021 Hatay sürecinde Expo etkinliklerinin büyük ölçekte düzenlenebileceği yaklaşık 5500 m2 alana sahip gösteri havuzunun ve seyir platformlarının bulunduğu etkinlik alanı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum