Rıfat SAİT

Rıfat SAİT

Tunç Soyer

13 Ocak 2020 - 00:26

Geçenlerde CHP İzmir milletvekili Sayın Atilla Sertel, İzmir valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ı ziyareti sırasında çok güzel bir fotoğraf yakalamış ve sosyal medyada paylaşmıştı. Fotoğrafta İzmir valimizin mağdur bir vatandaş ile ilgilenmekte olan samimi fotoğrafı çok takdir toplamıştı. İzmir valimiz hakikaten güzel bir insan ve sıkıntısı olan tüm vatandaşlarla yakından ilgileniyor. Bunları biz yazdığımızda çok dikkat çekmez belki ama CHP’li bir vekil yazınca çok mutlu olduk.

 
Aynı şey değil belki ama şimdi farklı açıdan biz de İzmir Büyük şehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’i anlatmak istedik. Hiçbir siyasi polemiğe girmeden sadece İzmir’in Belediye Başkanı olarak yaşadığımız bir olayı anlatmak istedik. Zira bir ağabeyimizin güzel bir sözünü hatırlatmak istiyorum. O ağabey derdi ki; “güzel şeyler yapanı anlatın ve takdir edin ki o güzel şeyleri yapmaya devam etsin.”
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’den randevu isteğimiz olmuştu. Sağ olsunlar,  özel kalemden kısa sürede dönüş oldu. Özel kalem müdürü Sayın Lütfi Ünal Bey’e ve Basın halkla ilişkiler danışmanı Sayın Kıvanç Ege’ye de teşekkür ediyorum.  Başkan, geçen hafta bizi İzmir Kültür park içinde bulunan İzmir Sanat’taki makamında misafir etti.  Gelmeden önce yanımızda engelli kardeşlerimizin de içinde olacağı bir sinema filminden bahsetmiştik. Dolayısıyla burada yani İzmir Sanat’ta bizi ağırlaması son derece anlamlı oldu.
 
Tunç başkan hakikaten farklı bir insan. Bazı yerlere bisikletiyle gitmesi, makam olarak misafirinin konusu ile ilgili bir yerde karşılaması güzel. Ama daha da iyi olanı, bizleri son derece nazik ve misafirperver bir şekilde karşıladı. Görüşme esnasında odada kendisi ve bizden başka kimse yoktu. Bizzat kendisi elindeki deftere notları aldı. Gayet pozitifti ve talepleri olumlu bir şekilde dinledi ve bizzat kendi yazdı. Kimse yanlış anlamasın ve bize kızmasın ama eğer bu yazdıklarını takip edip gerçekleştirmeye çalışırsa yani bu konuda samimi ise kendisi için ikinci bir kez daha teşekkür yazısı yazacağım. Bu asla bir siyasi tavır değildir, demokratça bir davranışı alkışlamaktır.
 
Diyeceksiniz ki bütün bunlarda ne var ki? Kıyaslama için çok basit bir örnek vereceğim. Menderes’te oturuyorum. Balkanlardan hemşerim olan Menderes Belediye Başkanından 20 gün önce randevu istedik hala çıt yok. Her şeyin hayırlısı demek lazım.
 
Şimdi Sayın Tunç Soyer’den ne talep ettiğimizi açıklayalım ki; yanlış anlaşılmasın.  Biz Sayın başkanın yanına bir dönem Ak Parti teşkilatlarında da görev almış Evrensel Alevi-Bektaşi Birliği Başkanı emekli hâkim Ali İhsan Şahin, Konak ilçesi Kubilay mahallesi muhtarı Ünal Kalfa, Engelliler dans milli takım antrenörü Gamze Birsöz Koç ve Sinema yapımcısı Alper Günay ile birlikte gittik.
 
Tunç başkandan Taleplerimiz şunlardı:
 
1-  Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan ve Belediyenin sorumluluğunda olan
Peygamber efendimiz (SAV) torunlarından on iki imamın başı İmamı Caferi Sadık Tayyar hazretlerinin İzmir Konak Basmane Kubilay mahallesindeki türbeleri ile Yine İplikçi İsmail Dede’nin ve İzmirli Osman Nuri efendinin Basmane Çarak kapı Cami’sinin arka taraflarında bulunan türbelerinin bakım ve onarımı ile tekrar ziyarete açılabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması rica ettik. Bu konuda İzmir valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ın da desteğini aldık, kendisine teşekkür ederiz.
 
2-  İzmir havalimanı yolu üzerinde (Yeşildere yolu) bulunan su kemerlerini bütün İzmirliler ve İzmir’e gelenler bilirler. Birçok kişi bunları Roma eseri zanneder. Bu tarihi kemerler on yedinci asrın sonlarında (1780 dolaylarında) Osmanlı vezirlerinden Arnavut kökenli Köprülü Fazıl Ahmet paşa tarafından yaptırılmıştır. Bugün Vezir Suyu su kemerleri olarak bilinen bu kemerlere onları yaptıran Köprülü Fazıl Ahmet paşa isminin verilmesini ve gelip geçenin bunu bilmesini ve bunun için de buraya bu isimle bir tabela asılmasını rica ettik.
 
 3-Engelli kardeşlerimiz yararına yapılacak bir sinema filminin İzmir’de çekilmesi ve desteklenmesi rica ettik.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum